Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

7 najbežnejších inváznych rastlín u nás

zlatoby+ kanadský

V minulom článku sme si povedali, aké povinnosti majú vlastníci pozemku, na ktorom sa šíria invázne druhy rastlín. Dnes si niektoré z nich predstavíme.

Invázne byliny

Netýkavka žľaznatá

  1. Ambrózia palinolistá. Pochádza zo Severnej Ameriky a na našom území sa nachádza najmä na juhu. Bežne ju uvidíte na poliach, odkiaľ sa šíri k cestám a železničným tratiam. Je to silný alergén. Dorastá do výšky max. 150 cm a má rozkonárenú a chlpatú stonku. Listy sú tmavozelené a na rube sivozelené. Má veľmi hlboké korene. Avšak nie tak, aby si s nimi neporadil GreenClimber!
  2. Pohánkovec sachalínsky. Rastlina pochádzajúca z ďalekého východu, ktorá má veľké srdcovité listy a môže dorásť až do výšky 4 m. Stonka sa rozkonáruje a v lete kvitne nabielo. Pohánkovec sa šíri pri obydliach a vodných tokoch. Invazívny je aj pohánkovec japonský a český.
  3. Zlatobyľ kanadská. Zbadáte ju najmä na nevyužívaných plochách, a to takmer na celom území Slovenska. Dorastie max. 1,5 metra a má holú stonku, ktorá sa nerozkonáruje. Listy sú úzke a kvety žlté. Jej korene sú plazivé, vďaka čomu sa rýchlo rozmnožuje.
  4. Zlatobyľ obrovská. Nájdete ju v riedkych lesných porastoch a pri vodných tokoch. Môže dorásť až do výšky 2,5 m a má sivozelenú, v spodnej časti červenkastú stonku. Zaujímavé je, že lieči močové cesty, pôsobí detoxikačne a podporuje metabolizmus.
  5. Kalkulátor cenovej ponuky

Invázne dreviny

  1. Beztvarec krovitý. Na pohľad pekný, s množstvom drobných fialových kvetov. Jedná sa o ker, ktorý môže dosiahnuť 6 m. Má dlhé listy a pevnú koreňovú sústavu. Keďže dobre znáša nepriaznivé podmienky, bol používaný na zazelenanie svahov popri diaľniciach.
  2. Kustovnica cudzia. Privezená z Ázie a často využívaná ako živý plot a okrasný ker, až kým sa nezačala nekontrolovateľne šíriť. Vyskytuje sa pri múroch, na svahoch, či okolo ciest. Tento ker, vysoký asi 2,5 m, má dlhé ovisnuté konáriky s červenými alebo oranžovými plodmi.
  3. Javorovec jaseňolistý. Šíri sa v neobývaných ľudských sídlach a popri vodných tokoch. Je to strom, ktorý môže dorásť až do výšky 20 m. Má holé konáriky a plody podobné našim javorom.


Svahová kosačka Green Climber v akcii
K ďalším invazívnym druhom patrí aj pajaseň žliazkatý, netýkavka žliazkatá, či boľševník obrovský. Ak niektorú z týchto rastlín zbadáte na svojom pozemku, mali by ste okamžite zakročiť. Ešte skôr, ako sa rozšíri a úplne vyhubí naše prirodzené rastliny. Alebo nás kontaktujte a nechajte to na GreenClimber, ktorý si s inváznymi rastlinami poradí!

Mám záujem o nezávislú ponuku

Zdroje:
wikipedia.org
wikipedia.org
http://www.sopsr.sk/invazne-web/?page_id=61
https://www.zahrada.sk/magazine/velky-prehlad-invaznych-rastlin-viete-preco-su-hrozbou-ako-sa-ich-zbavit/

Podobné