Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

Starostlivosť o trávnik na jar. Ako na to?

Starostlivosť o trávnik na jar. Ako na to?

Je tu jar. Všetko sa prebúdza k životu, vrátane vášho okrasného trávnika. Ako mu pomôcť, aby po náročnej zime vyzeral opäť zdravo?

Tipy pre jarnú starostlivosť o trávnik

Nie je to nič náročné. Počkajte, kým teploty vonku dosiahnu aspoň 100C a môžete sa pustiť do práce. Ako by mala vyzerať starostlivosť o trávnik na jar?

1. Čistenie a obhliadka trávnika

Budete potrebovať len pružné plastové alebo drevené hrable a nádobu na odpad. Z trávnika povyberajte všetko, čo tu zimný vietor priniesol. Či už to budú rôzne drobné odpadky, lístie, vetvičky alebo iný organický materiál. Dôkladne nežiaduce nečistoty povyhrabávajte. No dávajte pozor, aby ste nepoškodili korienky trávy.

| Prečítajte si: Jesenná starostlivosť o trávnik. Ako na to?

2. Vertikutácia po zime

Kedy vertikutovať trávnik na jar? Je to potrebné každoročne? Ak je trávnik zdravý, nemusíte ho prevzdušňovať každý rok. Postačí, ak odstránite hrubú vrstvu plsti, ktorá vznikla z nahromadeného organického materiálu. Plsť môže byť aj užitočná, pretože v pôde udržiava vlhkosť a dodáva živiny korienkom trávy. Určite však v trávniku nenechávajte hrubú vrstvu plsti. Ak má nad 2 cm, trávnik prevzdušnite a plsť odstráňte.

3. Prvé jarné kosenie

S kosením treba počkať, kým trávnik nepreschne. Pri prvom kosení nechajte trávnik vyšší. Kosačku si teda nastavte na najvyšší stupeň kosenia. Platí, že naraz nesmiete skosiť viac ako tretinu výšky trávy.

4. Dosievanie trávy

Ak sa vo vašom trávniku po zime nachádzajú holé miesta, je potrebné dosievanie trávy. Ideálny čas na dosievanie trávy je v máji, resp. ešte pred príchodom tých najväčších horúčav.

5. Trávnik na jar pohnojte

Aj hnojenie si nechajte na koniec jari. Aké hnojivo na trávnik na jar je vhodné použiť? Hnojivo by malo obsahovať viac fosforu, aby podporilo tvorbu koreňov trávy. Ak ide o dávnejšie založený starší trávnik, voľte hnojivo s vysokým obsahom dusíka, ktorý podporí rast trávy.

Trávnik na jar spravidla nie je potrebné polievať, keďže nižšie vrstvy pôdy sú zásobené vodou po roztopení snehu, prípadne po zrážkach. Polievanie si nechajte na suchšie obdobie. Nezabudnite však na pravidelnú údržbu vašej kosačky, najmä na ostrenie nožov. Nabrúsené nože kosačky totiž nerozstrapkajú steblá trávy a aj vďaka tomu bude trávnik vyzerať omnoho lepšie.

Mám záujem o nezávislú ponuku

Podobné