Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

Jesenná starostlivosť o trávnik. Ako na to?

Jesenná starostlivosť o trávnik. Ako na to?

Viete, ako by mala vyzerať starostlivosť o trávnik na jeseň? Ako zazimovať trávnik, aby na jar „vykukla“ zo zeme krásna zelená tráva? Jesenná starostlivosť o trávnik vás nebude stáť veľa času, ani  námahy. No určite stojí za to! Takže aké práce treba v jeseni určite spraviť?

Ako sa v jeseni postarať o trávnik

Jeseň môže byť pre trávnik ťažkým obdobím. Veľa vlhkosti v kombinácii s chladom, tvoria ideálne podmienky pre vznik plesní. A plesne trávniku určite neprospievajú. Ak sa im chcete vyhnúť, musíte sa o trávnik dobre postarať. Ako vyzerá starostlivosť o trávnik na jeseň?

1. Jesenné upratovanie

Pred zimou je dobré trávnik ešte raz pokosiť. No predtým ho budete musieť upratať. Čo to znamená? Okrem tradičných nečistôt zbavte trávnik opadaného lístia a ovocia. Zvlášť toho, ktoré začína nahnívať. Túto očistu robte na jeseň pravidelne, aby vám lístie a ovocie na trávniku nehnilo.

2. Posledné kosenie

Viete, že trávnik prestáva rásť, ak teplota vonku klesne pod 9°C? Dovtedy ešte tráva rastie. Ak je teda pekná jeseň, je možné, že trávnik vám počas nej pekne podrastie. Pred zimou ho pokoste tak, aby tráva dosahovala výšku aspoň 4-6 cm. Určite nie nižšie, aby mráz nepoškodil korene trávy. Samozrejme, pokosenú trávu odstráňte a nenechávajte ju na mieste. Pri nízkych teplotách sa už tak dobre nerozkladá a mohla by spôsobiť tvorbu plesní.

 

Prečítajte si: Povinnosť kosenia pozemkov

 

3. Potrebuje trávnik na jeseň hnojivo?

Určite áno. Jesenné hnojivo by však malo obsahovať viac draslíka a menej dusíka. Zlepší sa tak odolnosť trávnika voči mrazu. Hnojiť môžete skoro na jeseň, prípadne až do novembra. Možno ste si u susedov všimli, že na jeseň posypávajú trávnik vápnom. Prečo? Zvýši sa tak hodnota pH pôdy. Vápnenie je vhodné napríklad vtedy, ak vám v trávniku rastie veľa ďateliny, čo poukazuje na zásadité pH.

4. Kedy je vhodná vertikutácia?

V septembri alebo začiatkom októbra ešte pokojne môžete použiť aj vertikutátor. Trávnik vďaka vertikutácii dostáva viac vody, vzduchu a živín. Navyše sa tak zbavíte aj trávnej plsti, ktorá by mohla nahnívať a tvoriť plesne.

5. Nezabudnite na jeseň dosiať semeno trávy

Starostlivosť o trávnik na jeseň by mala zahŕňať aj dosev. Ak po vertikutácii zostanú na trávniku holé miesta, dosejte ich semenom trávy. Nezabúdajte však na to, že v chladnejšom počasí, počas októbra, už semeno trávy takmer vôbec neklíči. Dosiatie teda budete musieť stihnúť skôr.

Ak je pre vás starostlivosť o trávnik na jeseň príliš zložitá, prípadne na ňu nemáte čas, nechajte to na nás. Postaráme sa o založenie trávnika, prípadne aj dosiatie vášho trávnika, ktorý bude na jar pekný a zdravý!

Mám záujem o nezávislú ponuku

 

Podobné