Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

Ako sa staráte o trávnik v zime?

Ako sa staráte o trávnik v zime?

Príroda v zime odpočíva, a to platí aj pre váš trávnik. To však neznamená, že preňho v zime nemôžete urobiť niečo užitočné. Čo robiť, aby sa trávnik počas zimy dokonale zregeneroval a na jar vás potešil svojim krásnym vzhľadom?

Zásady zimnej starostlivosti o trávnik

Zakladanie trávnika ste robili na jar alebo v jeseni. V zime na to priestor určite nie je. Takisto v zime netreba robiť žiadnu údržbu trávnika. Čo však pre dobré zazimovanie, resp. prečkanie zimy, môžete urobiť?

1. Trávnik nechajte počas zimy dýchať

Počas zimy by ste na ploche trávnika nemali nechávať nič dlhodobo uložené. Reč je napríklad o rôznom stavebnom materiáli, hračkách, náradí a podobne. Ak necháte trávnik v zime založený, nebude dýchať. Hrozí, že na zakrytých plochách trávnik vyhynie. Na jar potom budete mať množstvo práce s jeho obnovením. Náradie a hračky teda poukladajte a trávnik v zime zbytočne nezaťažujte.

Kalkulátor cenovej ponuky

2. V zime určite nekoste

Aj keď sa vám zdá, že tráva trochu podrástla, prípadne je trávnik nerovnomerný, nechajte ho počas zimy tak a určite ho nekoste. Vydržte do jari. Pri zimnom kosení totiž stúpa riziko napadnutia trávnika hubovými ochoreniami. Okrem toho, kosiť vlhký trávnik je mimoriadne náročné a neefektívne. Po pár minútach kosenia sa totiž kosačka zanesie. Naozaj teda kosenie odložte a počkajte na vyššie teploty, aby trávnik poriadne preschol.

3. Snažte sa trávnik nerozšliapať

Iste viete o čom je reč, ak spomenieme vychodené cestičky v trávniku. Tráva na miestach, kadiaľ sa pravidelne chodí, úplne vyhynie a ostane len holá zem. Toto riziko sa zvyšuje počas zimy. Preto odporúčame, aby ste v zime nechodili stále po tých istých častiach trávnika. A to najmä vtedy, ak mrzne. Steblá sa rýchlo lámu a hrozí poškodenie trávnika.

 

Prečítajte si: Jesenná starostlivosť o trávnik. Ako na to?

4. Pozor na hromady snehu

Poriadne vám nasnežilo a snažíte sa urobiť si v záhrade cestičky? Neodhadzujte sneh na jedno miesto, ale rozložte ho rovnomerne. Veľká hromada snehu na malej ploche trávnika môže spôsobiť jeho udusenie, a to z dôvodu dlhého topenia snehu. Snažte sa trávnik v zime čo najviac šetriť a nezaťažovať. Pri správnej starostlivosti vám nehrozí, že na jar budete musieť opätovne riešiť zakladanie trávnika.

Mám záujem o nezávislú ponuku

Podobné