Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

Green Climber pracuje na najkrajšom mieste

Green Climber na Červenej hore

Juhovýchodne od Banskej Štiavnice, sa chráneným územím Štiavnických vrchov prediera potôčik Benčatka. Tu, v Hontianskom regióne, leží čarovné miesto Červená Hora.

Príchod na Červenú horu

„Vitajte na najkrajšom mieste na Slovensku!“ privítal ma domáci pán a podával mi šálku kávy. „Poďte, prejdeme sa po pozemku, aby ste si urobili predstavu o tom, aká práca vás čaká.“

A tak sme vyrazili. Z obhliadky som usúdil, že to budú asi dva dni prác na rôznych druhoch pozemku. Domáci totiž „gazdujú“ na kuse lúky, na záhrade, ale aj v mladom lesíku. Spolu asi o rozlohe piatich hektárov.

Green Climber na Červenej hore

Začína sa pracovať

Prvý deň sme začali s frézovaním a drvením náletových drevín. Tie uberali z pasienkov a ovečkám brali pašu. Dôkladne sme vyčistili okraje lúk a ako medze sme ponechali jeden rad trniek. Mulčovali sme aj samotné lúky, kde sa pritrafili šípky a iné náletové dreviny. Blížil sa večer a tak sme sa presunuli do záhrady v blízkosti domu. Tu sme opäť narazili na pár miest, kde bolo treba vyfrézovať a podrviť nálety trniek. Takto sme ukončili prvý deň prác.

Kalkulátor cenovej ponuky

Druhé ráno sme sa s elánom pustili do práce v mladom lese, ktorý je súčasťou záhrady. Vysadený bol len nedávno, na rumovisku. Nežiaduce náletové dreviny sme odstránili a na ich drvenie sme použili drviacu frézu. V priebehu prác v lese si domáci na chvíľku odbehol. Neskôr sa vrátil so svojou sympatickou partnerkou. Je vidieť, že obaja sa zo svojich pozemkov, najmä z lesíka, tešia. Dokonca sa mi pochválili, že sa im tu podarilo vysiať hríby a minulý rok nazbierali prvú úrodu. Práce sme ukončili v ovocnom sade. Tu nás čakali konáre z jarných rezov, ktoré bolo treba podrviť.

Green Climber na Červenej hore

Počas spoločne strávených dní sme sa aj porozprávali. Dozvedel som sa, že domáci berú hospodárenie nielen ako prácu, ale aj relax a koníček. Tešia sa, že tvoria niečo pekné a sú stále v prírode. Zároveň sú potravinovo sebestační. S prácou boli veľmi spokojní a ocenili najmä služby stroja Green Climber s drviacou lesníckou frézou. Ako sami povedali, táto práca by bola nad ich sily.

Naozaj najkrajšie miesto?

Ja som však mal stále na mysli slová domáceho: „Vitajte na najkrajšom mieste na Slovensku.“ Počas dvoch dní som mal dosť času okolie si poriadne poobzerať. V tomto kraji je naozaj nádherne.

V diaľke sa črtá mystické Sitno, vidím sedem kopcov a sedem dolín. Svoje čaro má aj západ slnka nad Štiavnickými vrchmi a k tomu búrkové mraky, cez ktoré prenikajú slnečné lúče. No krásne je predsa aj inde na svete!

Green Climber na Červenej hore

Potom som však pochopil, ako to domáci myslel. Svoj kúsok zeme obhospodaruje s láskou, váži si ho a žije v súlade s prírodou. Preňho je to teda najkrajšie miesto na svete.

Posledným pohľadom na zveľadené pozemky som sa rozlúčil. Odchádzal som s dobrým pocitom a tešil som sa na to svoje najkrajšie miesto – môj domov.

 

cta banner greenclimber

Podobné