Chcete cenovú ponuku? Volajte 0908 774 282 →

Mulčovanie pozemku. Prečo je výhodné?

Mulčovanie pozemku. Prečo je výhodné?

Poznáte pojmy mulčovanie alebo nastielanie? Pre niektorých záhradkárov je to bežná praktika, iní zas mulčovanie pôdy nerobia. Čo je to vlastne mulčovanie a prečo sa určite oplatí mulč použiť?

Čo je to mulčovanie

Mulčovanie pozemku je proces, pri ktorom sa pokosená tráva alebo iný organický materiál necháva na mieste. Pri mulčovaní totiž kosačka GreenClimber rozomelie trávu na drobné čiastočky a tie ostávajú priamo v trávniku alebo na inej pokosenej ploche. Mulč sa však dá použiť aj inými spôsobmi. Ak ho napríklad rozložíte v novozaloženom trávniku, takéto mulčovanie trávnika vám môže prispieť k jeho hnojeniu. Bežné je tiež mulčovanie záhonov, kedy sa získaný mulč rozloží okolo vysadených kvetín alebo rastlín. A prečo je vlastne mulčovanie výhodné?

Prečítajte si: Ako Greenclimber splnil sen o perfektnom trávniku

 1. Zadržiavanie vody. Vrstva mulču zabráni intenzívnemu odparovaniu vody. Preto sa robí napríklad mulčovanie trávy. Trávnik nemusíte tak často polievať.
 2. Ochrana pôdy pred priamym slnečným žiarením. Ak nechcete, aby sa vaše zeleninové záhony nadmerne vysušovali, vyskúšajte mulčovanie pokosenou trávou. Jednoducho trávu rozložte okolo vysadených bylín.
 3. Spomalenie rastu buriny. Mulč v záhonoch výrazne spomaľuje rast buriny, ktorá nemá dostatok svetla, ani priestoru na rast.
 4. Kvalitné prírodné hnojivo. Organický mulč, napríklad ak robíte mulčovanie vysokej trávy, je výrobným hnojivom. Zabezpečí pravidelný prísun živín do pôdy, pretože sa postupne rozkladá.
 5. Ochrana pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Mulč chráni pôdu pred eróziou, napríklad pri prívalových dažďoch.
Kalkulátor pre založenie trávnika

Akými spôsobmi môžete použiť mulč?

Ak pravidelne mulčujete a máte k dispozícii veľké množstvo organického materiálu, využiť ho môžete rôznymi spôsobmi:

 • Mulčovanie trávnika. Mulč dodá trávniku potrebné živiny.
 • Mulčovanie záhonov. Mulč rovnomerne rozložte v zeleninovej záhrade, prípadne v záhone s kvetinami. Ochránite záhon pred priamym slnkom, rastom buriny a zároveň ho dobre pohnojíte.
 • Mulčovanie pod stromami alebo kríkmi. Ak mulč rozložíte pod stromami a kríkmi, poskytnete ochranu ich koreňom.
 • Mulč v komposte. Organický mulč dajte do kompostéra. Získate tak kvalitné prírodné hnojivo. Avšak nepoužívajte trávu, na ktorú ste aplikovali chémiu.
 • Mulč ako zelené hnojivo. Prírodné hnojivo nemusíte vyrobiť len v kompostéri. Mulč dajte do vedra a zalejte vodou. Nechajte stáť niekoľko dní. Roztok použite na polievanie ako hnojivo.
 • Ako ochrana pred mrazmi. Mulč vynikajúco poslúži aj ako ochrana koreňov rastlín pred nízkymi teplotami.
 • Zlepšenie kvality pôdy. Pôda pod mulčom ostáva kyprá a dobre priepustná. Nemusíte ju preto kypriť.
 • Ochrana jahôd. Ak sa jahody dotýkajú vlhkej pôdy, začínajú hniť. Mulč ich spoľahlivo ochráni.

Čo poviete, je mulčovanie pôdy užitočné? Podľa nás určite áno. Ak teda máte záujem o mulčovanie pozemkov, určite nás kontaktujte a spolu vymyslíme, čo so získaným mulčom a ako by ste ho mohli čo najlepšie použiť.

Mám záujem o nezávislú ponuku

Podobné