- 3. septembra 2024
- Od:Michal Kmeť
- v:Blog
Máte založený nový trávnik? Alebo vás to ešte len čaká? V tom prípade vám môže pomôcť GreenClimber. Ponúkame kompletný proces založenia trávnika, a to od prípravných prác v podobe úprav pozemku, až po samotný výsev trávy. Ak už trávnik máte založený, možno hľadáte rady, ako sa o trávnik starať.
Tipy na letnú starostlivosť o trávnik
Starostlivosť o trávnik sa líši v závislosti od ročných období. Inú starostlivosť si trávnik vyžaduje na jar, inú v lete. Čo by ste teda pre svoj trávnik mali urobiť v lete?
1. Kosenie
Kosenie nie je len estetická záležitosť. Ak ho zvládnete správne, môžete výrazne pomôcť vášmu trávniku. Ako teda kosiť trávnik v lete? Ideálne aspoň raz týždenne, a to na výšku stebiel trávy cca 3 cm, pri okrasných trávnikoch aj 2 cm. Ak je leto mimoriadne suché a horúce, interval kosenia môžete predĺžiť, aby trávnik veľmi nepreschol a neoslabol.
Kalkulátor pre založenie trávnika2. Zavlažovanie
Pri letnom zalievaní trávnika platí, že by ste mali zavlažovať menej často, ale zato výdatne. Trávnik vtedy vytvára hlbší koreňový systém, vďaka čomu je odolnejší a zvládne aj silnejšie slnko. Polievajte ráno alebo večer, nie na priamom slnku, ideálne tak 3x týždenne.
3. Mulčovanie
Ako prirodzene zabezpečiť trávniku dostatok živín? Vhodné je mulčovanie. Drobné čiastočky trávy obohatia pôdu o živiny. Mulčovať sa odporúča cca 2-3 dni po daždi.
4. Prevzdušnenie
Po kosení je vhodné občasné prevzdušnenie trávnika. Vďaka prevzdušneniu sa živiny a voda nebudú držať na povrchu trávnika, ale dostanú sa do hĺbky. Prevzdušnenie taktiež podporí tvorbu nových hlbších trávnych koreňov.
5. Hnojenie
Letné hnojenie by malo byť bohaté na dusík, draslík a fosfor, a to s najvyšším podielom dusíka, ktorý podporuje regeneráciu a zdravý rast trávy. Hnojivo rozptýľte rovnomerne a v množstve, ktoré je udané priamo na prípravku.
Aj v lete môže byť trávnik krásne zelený, bez vyprahnutých žltých miest. Stačí, ak mu venujete dostatok času a správnej starostlivosti.
majiteľ, nadšenec pre krajinnú architektúru
prírode milé obhospodarovanie